Olvasom a hírekben, hogy az Új Széchenyi Terv a kutatás-fejlesztés finanszírozásában a korábbiaknál fokozottabban élne a kockázati tőke eszközével.
Ejha, gondoltam, ez aztán igen, ez jól hangzik. És ezt Imre József, az NKTH Stratégiai Főosztályának vezetője nyilatkozza, az ő neve ugyan számomra nem cseng ismerősen, de ez inkább engem minősít, a pozíciója alapján viszont kompetens nyilatkozónak tűnik.
Úgyhogy megkerestem az interneten az ÚSZT vitairatát (ill letölthető), és végigkutattam mind a 204 oldalát, hogy mit ír a kockázati tőkéről. Na jó, bevallom, nem nyálaztam át minden egyes odalt, igénybe vettem a modern technika nyújtotta lehetőségeket, amivel ez a keresés mindössze néhány másodpercig tartott. És sajnos nem tartott sokkal tovább a találatok megtekintése sem, az anyagban a "kockázati tőke" kifejezésre az alábbi helyeken találtam rá:
Az első helyen mint a biotechnológiai akcióterv egyik eleme:
"a magyar biotech szektor finanszírozásnak folyamatos biztosítása a kedvező befektetői környezet (kockázati tőke), valamint a pályázatok elérhetővé tétele által"
Hm-hm, egy zárójeles kifejezés egy semmitmondó mondatban. Szóval kedvező lesz a befektetői környezet, és lesznek pályázatok is. Értem. Hát ez eddig nem valami sok. Na de talán másutt.
Másodjára a "V. Tudomány-Innováció-Növekedés" fejezetben a "Horizontális cselekvési program: irányok és hangsúlyok" pont alatt:
"A versenyképesség javításának elengedhetetlen feltétele a szellemi tulajdonvédelmi képesség fejlesztése a gazdaság kritikus szektoraiban. A szellemitulajdon-védelmi bázisműveltség tájékozódást, pozicionálást tesz lehetővé, a verseny eszközeként funkcionál. A vállalati szellemi tulajdon értékelés és diagnózis módszere segít a tőkevonzó-képesség (pl. kockázati tőkefinanszírozás) erősítésében, pótlólagos pénzügyi befektetési források megszerzésében."
Ajjaj, ez talán még kevesebb. Már megint egy zárójel, és itt még csak egy halvány utalás sincs arra, hogy a kormánynak lenne ezzel tennivalója. Na nem baj, nézzük tovább.
Öööö ... izé .... nincs tovább. Ez minden.
Én elismerem, hogy a hevenyészett vizsgálatom nem alkamas a program mélységeinek vizsgálatára. El se olvastam az anyagot, akkor mit állok neki kritizálni?
De azért úgy örültem volna egy kicsit többnek.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
szabomorvai 2010.12.13. 14:55:38
pikkkli · http://ch.linkedin.com/in/poki1 2010.12.13. 22:05:55
Szamomra ez a dokument segitsegert kiallt! Hallott mar a kockazati tokerol, amerikai garazssikersztorikbol tudja, hogy egy jodolog, de nem tudja kornyezetbe helyezni!
Vitazzunk ezen: A dokumentumban hova is valo a kockazati toke? Mi a szerepe?
Basszus eddig nem terveztem, de mostmar, akkor letoltom en is a doksit - bar az idezett mondatbol elore felek, hogy tipikusan erthetetlen szoveg lesz, brutal osszetett mondatokkal. Nembaj kudjunk!
Vitara fel!
pikkkli · http://ch.linkedin.com/in/poki1 2010.12.13. 22:06:50
Szobonya Péter 2010.12.13. 22:38:57
A főfejezeteken végigmenve
1. Gyógyíró Magyarország - Egészségipar
IGEN lásd az előző cikket kockazatitoke.blog.hu/2010/12/10/az_egeszseg_uzlet
2. Megújuló Magyarország - Zöld gazdaságfejlesztés
IGEN, az innovatív technológián alapuló energiahatékonysági projektek kockázati tőke tipikus területei
3. Otthonteremtés és lakásprogram
NEM
4. Vállalkozáfejlesztés - Üzleti környezet fejlesztés
IGEN, lásd az összes eddigi cikket ebben a blogban az induló vállalkozásokról, vállalkozásfejlesztésről
5. Tudomány - Innováció - Növekedés
IGEEEEEEN hát pont erről szól az egész, van egy találmányod, de nincs elég pénzed hogy üzletet csinálj belőle, bankhitelt nem kapsz, mi jöhet szóba: hát a kockázati tőke!
6. Foglalkoztatás
IGEN, IGEN, IGEN tudjuk hogy a legtöbb foglalkoztatottat a kis és közepes cégek tartják el, márpedig új vállalatok létrejöttében, kis cégek növekedésében mind-mind nélkülözhetetlen a kockázati tőke. A vitairat is azt írja, hogy a foglalkoztatás növekedésében kiemelt szerepet szánnak a kreatív iparágaknak, az innovációnak, a K+F-nek -- ez mind a kockázati tőke hagyományos terepe.
7. Tranzitgazdaság
Hm, nem tudom, nem jellemző.
Összességében a kitűzött célok többségének megvalósulásához a kockázati tőke látványosan hozzá tudna járulni, és ami nagyon fontos: mindezt nem az adófizetők pénzéből!!!
iamsam 2010.12.15. 01:33:37
Január 15-én indul a program, akkor írják ki a pályázatokat, amik elvileg könnyen értelmezhetőek és gyorsak lesznek. Hát, addig már nem kell sokat várni...
pikkkli · http://ch.linkedin.com/in/poki1 2010.12.16. 10:53:04
Tehat, ha jol ertem, akkor USZT megvan, egyeztetes megtortent es most jonnek a penzek a tervek megvalositasahoz.
Akkor ez a legjobb idoszak, hogy a Peter altal emlitett 5 teruletnek segitsen ez a blog, hogy a kockazati toket (JEREMIE-t)es a SZT-et hogyan tudja jol felhasznalni egyutt
iamsam 2010.12.16. 12:08:15
1. Nekem egy terv attol terv, hogy vannak benne celok, azaz szamokkal kifejezett celertekek, es egy idotav, hogy mikorra szeretnenk azokat elerni. En egy darab szamot, se datumot nem latok az USZT-ben.
2. a terveket mindig elhelyezzuk egy kornyezetbe, ahol meg van millio masik terv. Es megnezzuk, azokhoz hogy kapcsolodik, hogyan erositik egymast. Ilyet sem lattam az USZT-ben, hogy az Uj Magyarorszag Fejlesztesi Tervhez hogy kapcsolodik. (Ez az a terv ami a 2007-2013-as idoszakban az EUs es hazai penzeket szabalyozza, elvileg ma a fo dokumentum Mo-n.)
3. A reszletek teljesen hianyoznak, azaz hogy milyen szervezetek palyazhatnak, mekkora nagysagu projektekkel, ki lesz a palyazat kiiroja, stb, stb... bar ha mar a keretek is homalyosak, akkor miert is varok el reszleteket...
iamsam 2010.12.16. 13:04:22
Peter, egyebkent a Kockazati Toke Egyesulet is ugyanugy erzkeli ezt a problemat, amit te igen, tehat hogy infohiany van meg eloitelet?
Vagy az van, hogy ok ugyis minig talalnak maguknak valami befektetesre varo es alkalmas ceget aztan hogy a tobbiek nem tudnak roluk, az nem baj.
Szobonya Péter 2010.12.17. 09:36:58
pikkkli · http://ch.linkedin.com/in/poki1 2011.01.01. 12:52:50
Igerethez hiven, letoltottem, kinyomtattam es elolvastam az USZT-t.
Abszolut pozitivan csalodtam: atlathato, barki szamara konnyeden olvashato, IAMSAM-mel ellentetben szerintem pont eleg celt tuz ki es a maroszamok is tokeletesen a helyen vannak; vilagosak az iranyvonalak es oszinten elolvasva es vegiggondolva kormanyzati lepesek ezek menten haladnak. Engem abszolut feldobott!
Node a bloghoz kiemelnek nehany fontos teruletet (ahol valseg a blog segithet):
- Az egeszsegipari klaszter kialakitasahoz az allam "hazai magveto tokealapot" kivan letrehozni nemzetkozi best practise es magyarorszagi helyzet figyelembevetelevel (73. oldal)
- Egybalakos vallalkozasfejlesztesi ugynokseg egysegesitese. A cel: "alkalmasnak kell lenniuk arra, hogy egy oda bemeno vallalkozona vagy vallalkozni szandekozo embernek barmely vallalkozasfejlesztesi es egyeb kerdesben jol hasznalhato segitseget nyujtson (121 oldal)
- Toke a fejleszteshez: "A kisvallalkozasok jelenleg szinte kivetel nelkul alultokesitve mukodnek - tokere es kedvezmenyes hitelre van szukseg. Vissza kell allitani a kisvallalkozi tokejuttatasi programot!" (117. oldal)
Es 3 szosszenet, ami fellelkesitett
1 - "Az uj kormany 2014-ig megvalositando celkent fogalmazza meg, hogy Magyarorszag valljek a kelet-kozep-europai regio leginkabb vallalkozasbarat orszagava" (128. oldal)
2 - "Az elso es legfontosabb lepes, hogy a vetlen kisvallalkozasokat ne sujtsa afateherrel olyan munkavegzes utan, amire a vevo nem teljesitette fizetesi kotelezettseget" 130. oldal
3 - Attekintes a megyar vallalkozasok kornyezeterol: "Nemzetkozi osszehasonlitasok szerint gazdasagunk mukodese egyre inkabb a tolunk delre es keletre fekvo orszagokehoz hasonlit" olyan szepen, politically correct modon leirja, hogy basszu balkani/orosz kornyezet fele haladunk :)
pikkkli · http://ch.linkedin.com/in/poki1 2011.01.01. 12:54:01
pikkkli · http://ch.linkedin.com/in/poki1 2011.01.01. 13:17:20
Csak egy peldat kibontva:
Cel: regioban legvallalkozas baratabb orszaga 2014-re
A burokracia nezze meg, hogy ez
- mennyi adonem csokkentest igenyel
- mi az elerendo vallalat burokratikus kiadas az arbebevetel szazalekaben meroszam
- Osszesegebn hany szazalekos ado a versenykepes
- milyen versenytorzito egyensulytalansagok vannak es azok-nal mi az elerendo cel
- STB
Majd ezekre dolgozzon ki programot, allokaljon eroforrast, hozzon letre torvenyeket/folyamatokat/szabalyozasokat merje oket es tegye erte felelosse az adott burokratikus egyseg vezetoseget. A nap vegen ezek beindulnak es mennek a eredendo cel fele.