Alig két hét telt el a SUU’12 óta, melyet joggal nevezhetünk az itthoni, kissé álmos startup világ tél utáni első fecskéjének, ami meghozta a nyarat. Azóta már túl vagyunk a Barcamp konferencián, és újabb versenyekről olvashatunk a fórumokon, blogokon is, de én még mindig a SUU’12-re térnék vissza. Pro és kontra, madártávlatból.
Szerintem senkinek nem kell már bemutatni mi is az, hogy startup és mi is az a Startup Underground konferencia. Miskolczy Csaba és Berényi Konrád a startup világ megkerülhetetlen rendezvényévé tették. A kezdetekhez képest, és a nevével ellentétben, az idei esemény már egy profin megtervezett, megszervezett, és lebonyolított konferencia volt. Sikerült nagynevű, nemzetközi előadókat meghívni, bemutatkozott a Singularity University, és egy komoly startup megmérettetésnek is szem és fültanúi lehettünk. Utóbbin az Optoforce győzedelmeskedett 3D-s nyomásérzékelő eszközével. (Szerintem már kevesen emlékeznek a többi dobogósra, de had segítsek: második lett az excelbűvölő Karma Platform, harmadik pedig a konnektoros Remagine srácok, újabb találmányukkal.) Számomra viszont nem csak ezek miatt marad azonban emlékezetes a nap. Elmondom még miért:
Ami tetszett:
- Felkészült, ígéretes startupok mutatkoztak be a versenyen. Profin, lényegre törően adtak elő. Egyik termék sem volt „az utcáról beesett”. Látszott, hogy komolyan végiggondolták mit is szeretnének elérni, és ahhoz mit kell tenniük.
- Motiváló volt a Rob Nail, Singularity University CEO-jának, Matt Meeker, a Meetup alapítójának és Halácsy Péternek, a Prezi alapítójának előadása. Szerintem ha valaki figyelt rájuk, akkor nagyon hasznos tanácsokat kaphatott tőlük. (Persze csak akkor, ha nem azon bosszankodott, hogy miért angolul prezentálnak.)
- A nap végén a befektetők is bemutatkoztak, és mindenki láthatta, hogy vannak!
- A Noispot bemutatkozása és élménybeszámolója a tőkebevonásról, lehet csak szakmai ártalomként, de nekem kifejezetten élvezetes volt. Keveset beszélt arról, hogy mi is a termékük, de arról sokkal többet, hogy miképpen sikerült tőkét bevonniuk.
Ami nem tetszett (építő jellegű kritikának szánom):
- Engem zavart, hogy párhuzamosan több dolog is zajlott délután a konferencián. Igazából homályos volt számomra mi is az Founder Institute (mára persze már utánaolvastam). Kicsit könnyebb volt a helyzetem azzal, hogy micsoda a Singularity Univerity, de csak mert a konferencia előtt utánaolvastam.
- A délután folyamán mikor előadott a Colabs és az MM Klaszter az számomra újabb startup-ok bemutatkozását jelentette. Elmondta 6 újabb csapat, hogy ők kik és mivel foglalkoznak (igazából 5 újabb, mert a Remagine másodszor mutatkozott be nekünk). Jobb lett volna szerintem, ha azt mondják el, hogy miben segít nekik a Colabs vagy az MM Klaszter, hogyan kezdtek bele a közös munkába, mik a legnagyobb nehézségek, stb. Autentikus források, érdekes lett volna.
- A tweet fal!!!!! Biztos kell az? Tudom, hogy interaktívak vagyunk, de engem zavart, hogy például ott álltak a befektetők, akik több milliárd forintot helyezhetnek ki, és az a téma, hogy kinek milyen a cipője. Ez komoly? (És itt most a kritika nem is a szervezőknek szól.)
A kritikám ellenére azért nagyon élveztem a SUU’12-t! Aki nem volt ott, az jövőre ne hagyja ki!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Abrash1965 2012.03.24. 15:30:32
Az angolul elsöprően prezentáló srácnál meg csak az nem derült ki, hogy what the fuck is the product anyway. Az kiderült hogy they got bored eventually.
De a rendezvény összegében nagyon jó volt, megyek jövőre is.
László Tóth 2012.03.24. 15:50:27
A beszámolóm teljesen szubjektív volt, és ezt vállalom is. Számomra a Prezi egy követendő példa, és amit Halácsyék elértek, szerintem mindenkinek követendő példa lehet. Még ha "nagyképűnek" is festett. 4 év alatt nagyot fordult velük a világ... Az meg milyen már, hogy elkezdik "cseszegetni", hogy nem tud angolul, meg miért nem ad elő magyarul. Na, nekem meg ekkor nyílt ki a bicska a zsebemben...
Ha Orosz Gáborra gondolsz, mint angolul elsöprően prezentáló srác, akkor róluk itt tudhatsz meg többet: teamdistinction.com Tényleg elfelejtette azt említeni, hogy mivel foglalkoznak :D