Mitől lehet rossz egy projekt? Ha szebbnek mutatja magát mint amilyen a valóságban.
Egy ügyfelem kérdezte a minap, hogy van bizonyos gond a céggel; ezt már az elején közöljük a befektetővel, vagy várjuk meg amíg a tárgyalások előrehaladnak, és majd egy alkalmas időpontban előhozakodunk vele? Egyértelműen és a leghatározottabban azt javasoltam neki, hogy a problémákról, kockázatokról a tárgyalások legelején tájékoztatni kell a befektetőket.
Egy befektetői tárgyalás sikere vagy kudarca mindenekelőtt a hitelességen dől el. Ha a befektetőnek bármikor az a leghalványabb benyomása keletkezik, hogy nem látszunk teljesen nyílt lapokkal, akkor soha nem fog befektetni, bármennyire jó is a projekt, bármennyire ígéretesek a számok, bármennyire talpraesett a menedzsment.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
J.B. 2010.12.07. 11:38:36
Szobonya Péter 2010.12.08. 11:04:58
De hát mit tehetnénk? Ülünk a seggünkön még néhány évig, bízunk abban hogy a kommunikáció jobbá válik, a kapkodás szépen elmúlik, aztán 2014-ben lehet ismét dönteni arról, hogy melyik a jobb, ez vagy amaz.
J.B. 2010.12.08. 11:10:37
Talán akkor, ha olyan projekteket támogatnak, amelyek nemzetközi színtérre termelni kívánó vállalatokat érintenek.
Szobonya Péter 2010.12.08. 11:36:04
Hogy a nyertesek kiválasztása mennyire történt szakmai vagy politikai alapon, erről lehet vitatkozni; lehet hogy vannak politikai kedvezményezettek is, de kétségkívül jutott a forrásból a független profi befektetőknek is, egyébként ez utóbbiak állnak a legjobban a programban. Van egy jó összefoglaló nyertes Jeremie-alapokról a www.compleo-consulting.hu/tudastar.html oldalon található kockázati tőke tudástárban, szerintem tök jó (én csináltam, azért merem ilyen bátran dicsérni), innen ki lehet szemezgetni az alapokról ezt-azt, személyi összefonodásokat, miegymást.
De ezen túlmenően, az egyes befektetői döntésekre a politikának már nincsen ráhatása, a meghatározott feltételrendszeren belül az alapkezelő teljesen önállóan dönt, hogy milyen cégbe, milyen feltételekkel száll bele. Szerintem ez program egyik erőssége, ez biztosítja, hogy a pénz ne válhasson a politika prédájává.